Taki pracownik z reguły jest efektywny, ponieważ potrafi sobie zaplanować tak dzień czy tydzień, że wywiąże się z poleconych mu zadań w określonym czasie. Osoba, która potrafi zarządzać swoim czasem, nie marnuje go i potrafi ocenić, ile potrzebuje go na wykonanie pracy. Potrafi także wyznaczyć priorytety oraz pilnować ważnych terminów. Nie ma obaw, że zapomni o jakimś ważnym spotkaniu czy konferencji.
2. PRACOWITOŚĆ
Kto by nie chciał mieć takiego pracownika, który wykonuje swoją pracą w 100% swoich możliwości i z mega wielkim zapałem? No właśnie, każdy by chciał. Idąc na rozmowę o pracę warto wspomnieć o takiej zdolności, jeżeli ową posiadamy. Co oznacza bycie pracowitym? Choćby nawet to, że nie marnujesz swojego czasu na głupoty - łączenie studiów i pracy jest oznaką, że jesteś osobą pracowitą, tak samo jak fakt, że nigdy nie nudzisz się w pracy.
3. WYTRWAŁOŚĆ
Bardzo ważną umiejętnością jest wytrwałość w osiąganiu długoterminowych celów i zadań. Takie osoby z natury obdarzone są ogromną porcją cierpliwości z maksymalną dawką skupienia na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Wiąże się to z pokonywaniem trudności, które można napotkać w trakcie pracy oraz sukcesywnym rozwiązywaniem konfliktów. Taki pracownik jest niezastąpiony, bo doprowadza rzeczy do samego końca i nie zostawia ich w połowie realizacji.
4. KOMUNIKATYWNOŚĆ
Pracownik, który jest komunikatywny potrafi w prosty sposób przekazać swoje myśli innym współpracownikom. Potrafi dogadać się z grupą oraz dopasować do stylu swojego rozmówcy, żeby już nie napisać "poziomu" rozmowy (wiecie, o co chodzi).
5. ELASTYCZNOŚĆ
Osoba elastyczna nie boi się zmian, nie przywiązuje się do jednego stanowiska i sprawdza się w każdej dziedzinie. Potrafi dostosować się do zmieniających się, czasami w bardzo szybkim tempie, warunków i przy tym nie narzeka, nie robi awantur czy niepotrzebnych scysji. Pomimo ciągłych zmian jest wciąż zmotywowana do pracy. Taka cecha jest niezwykle cenna, bo osoba posiadająca taką umiejętność w razie potrzeby będzie potrafiła na określony czas zająć inne stanowisko (np. podczas choroby innego współpracownika) i firma dzięki niej nic nie straci.
6. ODDZIELANIE ŻYCIA PRYWATNEGO OD ZAWODOWEGO
Dobry pracownik wie, że czas spędzony w pracy poświęca tylko i wyłącznie pracy. Nie marnuje go na telefony do przyjaciółek, plotkowanie o innych, czy na kontrolowanie sytuacji w domu. Myśli skierowane ma na określone zadania. To samo tyczy się drugiej strony - dobry pracownik nie zabiera pracy do domu, ponieważ aby być ciągle efektywnym potrzebuje regeneracji i odpoczynku. Taki pracownik także nie wszczyna kłótni na tle prywatnym z innymi współpracownikami, szanuje ich i potrafi współpracować nawet z osobami, które prywatnie uważa za swoich wrogów.
7. SAMODZIELNOŚĆ
Osoba, która ciągle pyta innych pracowników, jak ma coś zrobić, jest tylko kulą u nogi, bo nie dość, że nie potrafi sama na swoim stanowisku wykonać najprostszych zadań, to angażuje do tego inne osoby, które przez to zaniedbują swoją pracę. To samo tyczy się podejmowania decyzji. Dobry pracownik powinien znać się na tym, co robi na swoim stanowisku, ale też mieć czas na wdrożenie się i wciągnięcie w "życie" firmy i potem działać już samodzielnie.
8. UMIEJĘTNOŚĆ DOCHOWANIA TAJEMNICY
Oznacza to, że po pracy przy ploteczkach z przyjaciółkami nie wyciągasz największych tajemnic firmy i nie obnażasz jej słabości przed konkurencją. Bycie lojalnym pracownikiem jest ogromną zaletą, bo na takich osobach można polegać.
Wszystko fajnie, tylko (wybacz mi mój cynizm) dopisz asertywność jeszcze.. 😉 Bo tak to wyszło Ci idealne popychadło.. serio. Opisałaś osobę, która w większej firmie zostałaby zjedzona żywcem... 😐
OdpowiedzUsuńJak najbardziej się z tym zgadzam, ale momentami nie można być w 100% asertywnym i wychylać się przed szereg, trzeba zgrać się z grupą pomimo własnego zdania. Lepiej zachować swoje trzy grosze dla siebie.
UsuńAle pomimo to asertywność w pracy jest bardzo, bardzo ważna :)
Ja zawsze mam problem z jedną rzeczą - oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Do pracy moje życie prywatne się nie dostaje, ale do domu praca owszem, a to też nie dobrze.
OdpowiedzUsuńMasz rację, to nie dobrze :(
UsuńJa jestem chyba wzorowym pracownikiem :P bo tak naprawdę robię wszystko :P sprzedaż, zamówienia, ogarniam sama caly sklep, kasa, dosłownie wszystko :) p.s
OdpowiedzUsuńŁadny strój<3
Pracownik roku! :D
Usuńps. dzięki :)
Wszystko jest ważne, ale jeżeli umie się podzielić wszystko po trochu. Nigdy nie możemy też dać się zjeść, czy wykorzystywać np. bo Ty dobrze robisz to "proszę" zrób to, to a i tamto też. No a my skrzydełka prostujemy bo ktoś nas skomplementował i działamy.
OdpowiedzUsuńTeoretycznie tak, ale na początku zawsze warto się wykazać. Potem trzeba z kolei pokazać, że nie damy sobie w kaszę napluć i się wykorzystywać :D
UsuńNie umiem kliknąć w link a strój jest tak piękny, że muszę go mieć!
OdpowiedzUsuńco do wpisu - uważam, że naprawdę fajną i wartościową cechą jest wymieniona przez Ciebie elastyczność. Niestety wielu osobom jej brakuje... . Idealna cecha, by wpisać ją w cv :)
Linki już poprawiłam :)
UsuńMam kilka cech idealnego pracownika i nigdy się nie nudzę :)
OdpowiedzUsuńW mojej pracy to całkiem inne cechy są potrzebne:kreatywność, troskliwosc i opiekuńczosc
OdpowiedzUsuń:)
Każda praca ma swoje wymagania :)
UsuńJa bym dodała jeszcze cierpliwość i kreatywność. Bez nich byłoby mi ciężko na froncie: ja - dzieci, ja - rodzice, ja - koleżanki, ja - dyrekcja itp. ;)
OdpowiedzUsuńCierpliwość wiąże się z wytrwałością, a zgodzę się z kreatywnością - to także jest ważne :)
Usuństrój świetny !! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńTo ja chyba jestem dobrym pracownikiem :)
OdpowiedzUsuńTo dobrze, nic tylko się cieszyć :)
UsuńDobry pracownik to skarb, a powyższe cechy są jak najbardziej przydatne ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko
just-do-one-step.pl
Prześlij komentarz