Nie ma co ukrywać - do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się przygotować, żeby dobrze wypaść w oczach potencjalnego przyszłego pracodawcy. Na co zwrócić uwagę, czego unikać i na co uważać?
Z pewnością każdy z nas starał się o pracę, bądź też jest to jeszcze przed nim. Przed taką rozmową trzeba się przygotować, aby dobrze wypaść. Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się przeważnie ze stresem - myślimy czy jesteśmy wystarczająco uzdolnieni, wykształceni czy mamy doświadczenie... Jest kilka ważnych zasad, które pomogą Ci przygotować się na ten stresujący dzień.
2. Dobry humor.
5. Wyłącz telefon.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY?
Musisz być gotowy/a na wszystko. Jeżeli przygotujesz się odpowiednio przed spotkaniem z pracodawcą, prawdopodobnie wypadniesz lepiej, niż bez przygotowania. Stres i trema trochę odpuszczą a Ty zrobisz dobre wrażenie. Musisz jednak wiedzieć, że warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1. Wizerunek.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a raczej zrobić tak, aby Cię dobrze zapamiętali z wyglądu. Dzień przed zastanów się w czym chcesz się pokazać na rozmowie. Wybierz sobie odpowiedni strój, żeby rano nie biegać z żelazkiem i na ostatnią chwilę nie prasować koszuli, spódnicy czy spodni. Makijaż także nie powinien być zbyt wyzywający, wszystko zależy od wymagań pracodawcy oraz zawodu, w jakim będziesz pracować. Dowiedz się, co jest wymagane na danym stanowisku, zarówno w kwestii ubioru, jak i drobnych szczegółów np. czy tipsy nie będą przeszkadzać, jaki makijaż jest odpowiedni do tego typu pracy, jaka fryzura, itp.
Zanim wyjdziesz z domu posłuchaj kilka pozytywnych, radosnych piosenek, które wprawią Cię w dobry nastrój. Ze złym humorem nie ma co wychodzić z domu, bo Twoje nastawienie także nie będzie dobre i zamiast wypaść na osobę uśmiechniętą, pozytywną i radosną, wyjdziesz na zestresowanego ponuraka.
3. Dokumenty.
Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego CV (najlepiej w kilku kopiach), listu motywacyjnego oraz innych potrzebnych dokumentów. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Warto także mieć ze sobą coś do pisania oraz notes.
4. Nie tylko Ty musisz odpowiadać na pytania.
Rozmowa kwalifikacyjna powinna być dialogiem, a nie wywiadem. Masz prawo do zadawania pytań, a jest to nawet wskazane. Pokazuje to, że jesteś szczerze zainteresowany/a pracą. Przygotuj sobie dzień wcześniej pytania, które Cię nurtują, żeby potem nie było żadnych niedomówień.
5. Wyłącz telefon.
Najlepszą opcją jest całkowite wyłączenie telefonu, zanim wejdziesz na rozmowę. Wyciszenie go nie jest dobre, bo słysząc same wibracje, zaczniesz się stresować i denerwować, a spokój i komfort psychiczny, że nikt nie zadzwoni w trakcie, są najważniejsze!
6. Pamiętaj, że masz się czym pochwalić.
Wypisz sobie swoje mocne strony, które przydadzą Ci się na tym stanowisku. Przeanalizuj je, jak chciał(a)byś przedstawić je na rozmowie. Nie ma tu miejsca na skromność - wszystkie kursy, szkolenia są bardzo ważne i pokazują, że masz już jakieś doświadczenie. Tak samo liczą się relacje z innymi - dlaczego ludzie lubią z Tobą pracować, jaki/a jesteś w kontaktach z innymi, czy potrafisz współpracować w grupie, itp.
U nas na lekcjach ćwiczy się takie rzeczy - odgrywaliśmy scenki z rozmowy kwalifikacyjnej ;)
OdpowiedzUsuńZazdroszczę! Ja takich rzeczy niestety nie miałam, a bardzo by się przydały! Widać, są Nauczyciele i nauczyciele... jedni lubią swoją pracę, a drudzy pracują z musu i nie przykładają się do kształcenia dzieci i młodzieży...
Usuńa w jakiej szkole byłaś? Liceum, technikum? :)
UsuńJa chodziłam do liceum :)
UsuńSporo osób zapomina o wyłączeniu, czy wyciszeniu telefonu, a to brzydko świadczy o człowieku. Rozmowa z szefem, a tu mama dzwoni w trakcie zapytać jak poszło ;)
OdpowiedzUsuńNie wyobrażam sobie takiej akcji u siebie, ale słyszałam o tym właśnie, że niektóre osoby wchodzą na ważne spotkania z włączonym głosem w telefonie... dziwnie bym się czuła, gdyby mi telefon zadzwonił, z pewnością to byłoby jeszcze bardziej stresujące.
UsuńNiektórzy nie pomyślą, a potem zdziwienie, że coś poszło nie tak... Jakby mi zadzwonił telefon na jakiejkolwiek ważnej rozmowie byłoby mi bardzo wstyd.
UsuńNo właśnie, mi tak samo. Dla mnie taka akcja nie ma miejsca bytu, nie ważne już czy to rozmowa o pracę, ale także inne ważne spotkania czy wydarzenia.
UsuńZ racji, iż mam za sobą kilka rozmów, wiem, że najważniejsza w jej trakcie jest autentyczność, bycie sobą i nie mówienie czegoś, czego tylko "dobrze się słucha", a co kompletnie mija się z prawdą. Niektórzy zapominają, że oprócz rozmowy i dobrego pierwszego wrażenia, jest jeszcze praca podczas której te wszystkie informacje przedstawione przez kandydata muszą pokryć się z rzeczywistością:) Także - zachowajmy podstawy, takie jak właśnie dress code czy makijaż, ale wypowiedzi niech będą wszystkie pochodziły prosto od nas! ;)
OdpowiedzUsuńTeż tak myślę, nie ma co zmyślać o sobie bajek, bo i tak wyjdzie wszystko na jaw przy pierwszej lepszej okazji.
UsuńNajlepiej jest wyłączyć ten telefon jak napisałaś. Unikniemy stresu i dodatkowy wypadniemy lepiej na rozmowie kwalifikacyjnej :)
OdpowiedzUsuńMój blog
Dokładnie tak :)
UsuńCiekawe rady, choć ja zawsze przed taką rozmową jestem bardzo zestresowana.
OdpowiedzUsuńW sumie to dobrze, stres jest dobry, bo motywuje i nakręca nas. Gorzej, jak to wymyka się z pod kontroli i mamy tego efekty w postaci czarnej dziury w głowie, jąkania się i chwilowego braku pamięci nawet o tym jak się nazywamy.
UsuńGreat post dear. ♥
OdpowiedzUsuńhttps://lifella2.blogspot.com INTERNATIONAL GIVEAWAY ON MY BLOG!
Sama wybieram się niedługo na kilka rozmów więc post jak najbardziej dla mnie :)
OdpowiedzUsuńvanillia96.blogspot.com
Trzymam kciuki i życzę powodzenia! :)
UsuńJa na szczęście póki co rozmową kwalifikacyjną nie muszę się martwić :) fajny i ciekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńNo Tobie to dobrze, sama sobą zarządzasz i to Ty decydujesz kogo chcesz zatrudnić :P
UsuńW collegu się właśniego uczyliśmy :) Buziaczki :*:*
OdpowiedzUsuńSzkoda, że mi nie udało nigdy trafić na takie zajęcia... w szkole tego nie mieliśmy :(
Usuńbardzo wiele dobrych wskazówek :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńZabranie CV - tego często zapomniałam kiedy szukałam pracy. Wychodziłam z założenia, ze skoro je wysłałam mailem to pracodawca sobie go wydrukuje. I to był błąd! Bardzo dobrze, ze poruszyłaś ten temat. Zbliżają się wakacje, wiec z pewnością przyda się to wielu osobom poszukującym pracy :)
OdpowiedzUsuńNo niestety CV zawsze trzeba mieć, nawet jeżeli się wysyła je mailem.
UsuńTeż tak pomyślałam, dużo osób teraz szuka wakacyjnej pracy :)
Chyba nigdy nie chcę przeżyć takiej "prawdziwej" rozmowy o pracę :x Wolę szybciutko zostawić CV, kilka słów i czekać na odpowiedź
OdpowiedzUsuńDodałabym do Twojej listy jedną BARDZO ważną rzecz. Ważną szczególnie w przypadku większych firm i korporacji. Trzeba wiedzieć czym zajmuje się firma, znać troszkę jej historii i ... nazwiska najważniejszych osób. Bo takie pytania padają niemal zawsze. Sama przeszłam w życiu kilka rozmów w korpo i niemal zawsze pytali o "firmowe szychy" .. jak nie wiesz, jesteś skreślany.
OdpowiedzUsuńJak ognia unikam rozmów kwalifikacyjnych. Wiem jednak, że aby w przyszłości pracować na lepszym stanowisku, będę musiała się z tym zmierzyć i Twoje rady na pewno mi pomogą. Co prawda, z prawie wszystkich zdawałam sobie sprawę, niemniej nie pomyślałam, że zadawanie pytań przez zainteresowanego może być jak najbardziej pożądane. Zastanawiając się nad tym, przyznaję Ci rację. Będąc na miejscu pracodawcy, patrzyłabym przychylniejszym okiem na kogoś, kto zadaje pytania np. jak będą wyglądały jego obowiązki podczas mojej nieobecności.
OdpowiedzUsuńCiekawe rady. :)
OdpowiedzUsuńrozmowa o pracę jest jedną z tych nieco stresujących. Warto jednak przynajmniej trochę wyluzować i postarać się zachowywać naturalnie ;) pracodawca też człowiek.
OdpowiedzUsuńWarto się dowiedzieć o pracodawcy i również przygotować pytania dla niego. Moja praca jest związana z badaniami naukowymi, więc kiedy się o nią starałam zadawałam pytania na temat prowadzonych badań, w jakim kierunku będą się rozwijać, jakim sprzętem dysponują...
OdpowiedzUsuńPrześlij komentarz